Ule figuralne w Białostockim Muzeum Wsi.

Blisko 2-metrowej wysokości postaci m.in. pastuszka, młynarza, św. Ambrożego czy wiejskich kobiet, rzeźbią twórcy ludowi w Białostockim Muzeum Wsi. W przyszłości w drewnianych rzeźbach mają zamieszkać pszczoły.
Skansen  Maciejowie fot.PszczeliPark
Gotowe już rzeźby będzie można obejrzeć w muzeum w niedzielę, podczas festynu „Rodzinna Niedziela w skansenie”.

W plenerze rzeźbiarskim bierze udział dziewięciu twórców ludowych z Polski, przede wszystkim z województwa podlaskiego, oraz z Białorusi. Jak powiedziała PAP Małgorzata Przybyszewska z Białostockiego Muzeum Wsi, w ramach warsztatów mają powstać rzeźby o tematyce wiejskiej, nawiązujące do charakteru muzeum. 

Dodatkowo mają być one przystosowane do zasiedlenia w przyszłości przez pszczoły i pełnić funkcję tzw. uli figuralnych, czyli mających kształt postaci ludzkiej lub zwierzęcej.

Na plenerze powstaną rzeźby z drewna lipowego, m.in. postaci św. Ambrożego – patrona pszczelarzy, młynarza, pastuszka, grajka z harmonijką, niedźwiedzia czy Światowida. Będą to także rzeźby wiejskich kobiet ze stępą, czyli narzędziem do kruszenia ziarna na kaszę, z żarnami, czyli urządzeniem do mielenia zboża a także rzeźba kobiety trzymającej w rękach ser.

Po zakończeniu pleneru, rzeźby mają stanąć na całym terenie skansenu i w ten sposób uatrakcyjnić jego zwiedzanie.

W muzeum przez cały tydzień trwa impreza edukacyjna „Piknik w skansenie”, podczas której dzieci i młodzież poznają ginące zawody, np. kowala czy garncarza. Mogą też spotkać się z rzeźbiarzami, którzy opowiedzą im o swojej pracy, a chętni będą mogli spróbować też rzeźbić dłutem.

Białostockie Muzeum Wsi jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, ma charakter skansenu. Gromadzi zbiory etnograficzne (głównie wyposażenie domów, różnego typu narzędzia rolnicze, kowalskie, stolarskie, sprzęty gospodarstwa domowego, ceramikę ludową, tkaniny i stroje), artystyczno-historyczne (dokumenty, pocztówki i in.) oraz zabytki techniki rolnej i leśnej.

Źródło: PAP



Źródło: Ule figuralne w Białostockim Muzeum Wsi.


Podobne wiadomosci:

  • Ciekawe Muzeum Pszczelarstwa
  • Skansen i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu
  • Z cyklu Muzeum Izerskie / from the Izerian Museum series
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie w lublinie skanowanie lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin wydruki lublin centrum tanie wydruki lublin wielkoformatowe format serwis ekspresów serwis SAECO Lublin w Lublinie