Ukrywają dane o środkach zabijających pszczoły

Zgodnie z wyrokiem sądu ministerstwo rolnictwa musi ujawnić wszystkie informacje o dopuszczeniu różnych środków ochrony roślin do użytku.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Butra zapewnił, że zostaną one ujawnione zaraz po uprawomocnieniu się wyroku.
O informacje te wielokrotnie występowali pszczelarze. Ich zdaniem, niektóre środki, zwłaszcza popularny imidakloprid, w ogóle nie powinny być stosowane w rolnictwie, gdyż zabijają między innymi pszczoły.
Andrzej Butra wyjaśnił, że ministerstwo nie przekazywało pszczelarzom dokumentów ze względu na niejasne przepisy. Jego zdaniem urzędnicy mieli wątpliwości czy ujawniając te informacje nie złamią ustawy.
Zaznaczył, że obecnie, zgodnie z wyrokiem, nie ma już żadnych przeszkód, aby te informacje ujawnić. Zapewnił, że wszystko co jest dozwolone zostanie opublikowane.
Tadeusz Kasztelan, który dwukrotnie wygrał w sądzie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi uważa że, zachowanie ministerstwa jest niezrozumiałe, gdyż ochrona patentowa produkcji jednego z oprysków minęła w 2007 roku.
Profesor Władysław Huszcza z Akademii Rolniczej w Lublinie zauważył, że w Polsce źle prowadzone są badania toksyczności środków ochrony roślin dla pszczół. Podkreślał, że pestycydy przenikają również do nektaru i pyłku kwiatowego, z którym bezpośrednio ma styczność pszczoła. Dostają się one do organizmu pszczół powodując jej śmierć.Źródło: Ukrywają dane o środkach zabijających pszczoły


Podobne wiadomosci:

  • Projekt ustawy o środkach ochrony roślin
  • Uchwała Senatu RP w sprawie ustawy o środkach ochrony roślin
  • Projekt ustawy o środkach ochrony roślin przekazany do Rady Ministrów
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie lublin projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format skanowanie lublin hempla lublin wydruki lublin centrum serwis ekspresów serwis ekspresów Lublin w Lublinie