Środki ochrony roślin uśmiercają larwy pszczół

Szkodliwe są cztery powszechnie wykorzystywane pestycydy, zwalczające szkodniki i grzyby upraw – alarmują naukowcy ze Stanów Zjednoczonych na łamach PLOS ONE.


– Uznaliśmy też, że negatywny wpływ tych pestycydów jest większy, jeśli poza ulem występuje ich kombinacja
- powiedział prof. entomologii Jim Frazier z Pennsylvania State University. W jego ocenie bezpieczeństwo pestycydów oceniane jest tylko w odniesieniu do dorosłych osobników i nie bierze się pod uwagę ich mieszanin, dlatego procedury amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) powinny zostać zmodyfikowane.
Frazier przypomniał, że poprzednie eksperymenty jego zespołu wykazały, że razem z pyłkiem pszczoły przynoszą do ula średnio sześć różnych pestycydów. Tym pyłkiem w postaci pierzgi karmione są później larwy. Badacze analizowali w laboratorium wpływ czterech popularnych insektycydów i fungicydów – fluwalinatu, kumafosu, chlorotalonilu, chlorpyrifosu. Interesowało ich też działanie N-metylopirolidonu (NMP), który wykorzystywany jest jako rozpuszczalnik umożliwiający lepsze przenikanie aktywnych składników pestycydów.
- Uznaliśmy, że mieszanina pestycydów może mieć poważniejsze konsekwencje dla larw niż pojedyncze substancje – powiedział Frazier. Larwy były najbardziej wrażliwe na chlorotalonil, a także na jego połączenie z fluwalinatem. Równie niekorzystna była mieszanka chlorotalonilu i kumafosu. Dla kontrastu, dodatek kumafosu znacząco zmniejszał toksyczność mieszaniny fluwalinatu i chlorotalonilu.
Prof. entomologii Chris Mullin z Pennsylvania State University twierdzi, że te pestycydy mogą bezpośrednio zatruwać larwy albo przyczyniać się do ich śmierci w pośredni sposób, zaburzając działanie dobroczynnych grzybów, które są istotne dla przygotowywania pierzgi.
- Długotrwałe narażenie na pestycydy we wczesnym życiu pszczół może przekładać się na ich niedostateczne odżywienie lub bezpośrednie zatrucie, a to ma wpływ na przetrwanie i rozwój całych pszczelich rojów – powiedział Mullin. Badacze zauważają, że fluwalinat i kumafos są stosowane przez pszczelarzy do kontrolowania pasożytów pszczół Varroa destructor, które w ulu mogą przetrwać nawet pięć lat. Fungicyd chlorotalonil z kolei jest często wykorzystywany podczas kwitnienia roślin, gdyż zakładano, że jest bezpieczny dla pszczół.
Źródło:  money.pl


Źródło: Środki ochrony roślin uśmiercają larwy pszczół


Podobne wiadomosci:

  • Środki ochrony roślin w uprawie kukurydzy – To musisz wiedzieć!
  • Owoce, warzywa i zboża produkowane przy użyciu środków ochrony roślin są bezpieczne dla konsumentów
  • Integrowana ochrona roślin
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie lublin projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format