Spółdzielnia Pszczelarska

Interesujący przykład spółdzielni wytwórców znajdujemy w Meksyku. Powstała tu w 2001 r. kooperatywa Miel Mexicana Volcan Popocatépetl zrzesza 42 pszczelarzy, którzy rocznie produkują wspólnie ok. 500 ton miodu. Spółdzielnia ma charakter ogólnokrajowy, ale większość pszczelarzy wytwarza miód na zboczach wulkanu Popocatépetl, któremu kooperatywa zawdzięcza swoją nazwę.

Miel Mexicana Volcan Popocatépetl


Kooperatywa przywiązuje szczególną wagę do jakości miodu. Wszystkich 42 członków zobowiązanych jest do przestrzegania zasad zapewniających ekologiczność produktów. Spółdzielczy miód posiada certyfikaty: organiczny i fair trade. Jest eksportowany do krajów Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Japonii.
Rentowność tego przedsiębiorstwa uwzględnia czynniki ekonomiczne, ekologiczne i społeczne. Szczególną wagę przykłada się do zrównoważonego rozwoju, edukacji i idei fair trade. Tym samym model biznesowy tego przedsiębiorstwa może być powielany również w innych krajach. Kooperatyści nie tylko dzielą się zyskiem, część pieniędzy inwestują w szkolenia, a także w projekty służące popularyzacji idei zrównoważonego rozwoju i poprawie warunków życia rodzin i całych społeczności.
Kooperatywa nie kryje też, że jednym z podstawowych celów, jakie sobie założyła, było tworzenie dobrych i godnych miejsc pracy. Bolączką meksykańskiego społeczeństwa jest bowiem nielegalna emigracja do Stanów Zjednoczonych w celach zarobkowych. Chociaż emigranci starają się przesyłać rodzinom pieniądze zarobione w sąsiednim kraju, to duża skala samego zjawiska emigracji postrzegana jest jako niezwykle szkodliwa dla społeczeństwa, z powodu odpływu kapitału ludzkiego i rozpadu tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych. Dumą kooperatywy jest fakt, że żaden z jej członków nie zdecydował się na wyjazd z kraju.

Czytaj całość…

Źródło: www.2012.coopŹródło: Spółdzielnia Pszczelarska


Podobne wiadomosci:

  • Spółdzielnia Pszczelarska APIS w Lublinie
  • APIS Lublin ma 80 lat
  • Konferencja Pszczelarska – 27.01.2012, Karniowice
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin naprawa ekspresów odkamienianie ekspresów kawowych