Pszczelarstwo to może być biznes

Cichoń story. Polityk, naukowiec, pszczelarz


Janusz Cichoń jest w Olsztynie osobą znaną. Były radny miejski, wiceprezydent, potem prezydent stolicy Warmii i Mazur, a także wicemarszałek sejmiku wojewódzkiego. Od dwóch lat poseł ziemi olsztyńskiej. Na dodatek pracownik naukowy dawnej ART, a obecnie Uniwersytetu Warmii i Mazur i jeszcze pszczelarz zawołany. Bohater tego reportażu pochodzi jednak z południa Polski. 
Janusz Cichoń
  - Gdy zostałem asystentem nagle opamiętałem się, że ambicje ambicjami, a tu żyć trzeba. W Berkowie miałem do dyspozycji locum pięciopokojowe. W Olsztynie trzeba było przejść na raptem dwa małe pokoiki w hotelu asystenckim. Pensja też malutka. To był, zwłaszcza dla mojej żony, prawdziwy szok. Szukałem możliwości dorobienia. Pszczelarstwo wydawało mi się dobrym pomysłem. Bo to i dochodowe i zarazem pozwalające ciągle czuć się w zawodzie rolnika – hodowcy. Namówiłem do tego swojego kolegę jeszcze ze studiów, Jurka Wilde, który do tej pory zajmował się pszczołami… naukowo. I tak staliśmy się wspólnikami na pasiece, którą razem kupiliśmy. I choć ciągle w ten biznes inwestowałem to w latach osiemdziesiątych miałem z pszczelarstwa przyzwoite dochody. Te pierwsze doświadczenia były jednak okupione wieloma użądleniami. Ja się wtedy tych pszczół najzwyczajniej w świecie bałem. Od każdego użądlenia puchłem przeraźliwie. . .Bywało, że nawet i kilkaset pszczół mnie wybrało na swoją ofiarę. A teraz na pasiekę wychodzę …w krótkich spodenkach i podkoszulce. Nawet kilkadziesiąt użądleń wcale nie robi na mnie wrażenia.
Obecnie mam przy domu małą pasiekę. Zimują u mnie 33 pszczele rodziny. Z własnego miodu robię nalewki wedle staropolskich receptur. Za swoja specjalność uważam krupnik królewski, najlepszy na świecie.  

Do pszczelarstwa Janusz Cichoń podchodzi też jako do dziedziny nauki. W 1999 roku wspólnie z prof. Jerzym Wilde wydał książkę pod tytułem „Pszczelarstwo to może być biznes”.  (Wydawca – Sądecki Bartnik). Jest jednym z autorów podręcznika „Hodowla Pszczół” wydanej w 2009 roku…

Czytaj więcej…Źródło: Pszczelarstwo to może być biznes


Podobne wiadomosci:

  • Europejski biznes boi się pakietu klimatycznego. Gospodarka unijna może stać się niekonkurencyjna
  • TV PRZEŁOM. Promują pszczelarstwo i miód
  • Pszczelarstwo dla początkujących
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie w lublinie skanowanie lublin serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin wydruki z internetu lublin skanowanie lublin