Phallaceae (Sromotnikowate): Okratek australijski

Sromotnika bezwstydnego (Phallus impudicus) zna każdy, ale kim jest ten osobnik? Sądząc po kształcie i zapachu można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że należy do rodziny sromotnikowatych (Phallaceae), ale czyżby był to rosnący w Ameryce Północnej, Australii i Japonii przęślikowiec (Pseudocolus fusiformis)? Skąd wziąłby się tutaj?

Dzięki szybkiej reakcji mojej uczonej koleżanki Anki N. dopisuję: jest to okratek australijski!
A poniewczasie zupełnie zauważyłem, że przecież jest on opisany w Roślinach runa G. Amanna (tyle że ilustracja czarno-biała i chyba dlatego go nie dostrzegłem):
„Owocnik: najpierw kształcie kulistego do połowy w ziemi rosnącego, łupkowoszarego tzw. czarciego jaja, z którego rozchodzą się na wierzchołku połączone, gąbczaste ramiona, później się od siebie odrywające i w końcu rozkładające się na ziemi; od spodu bladoczerwone, z wierzchu malinowoczerwone do krwistoczerwonych, miejscami pokryte oliwkowozielonym śluzem zarodnikonośnym, o zapachu padliny”.
„Osobliwy grzyb o wspaniałych barwach, przypominający morskie zwierzę, wysokości 5-10 cm, bardzo nietrwały przybysz z krajów tropikalnych, rozprzestrzeniający się coraz bardziej w środkowej Europie, do czego przyczyniają się przywabiane zapachem padlinożerne owady” (s. 154).

Źródło: Phallaceae (Sromotnikowate): Okratek australijski


Podobne wiadomosci:

  • EGZOTYCZNY IMIGRANT W LESIE
  • Powódź zalewa australijski węgiel
  • Kłopotliwe emisje Australii
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie w lublinie skanowanie lublin skanowanie lublin hempla lublin wydruki lublin centrum drukowanie z internetu wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin