Papryczka chili na problemy z zatokami

Aerozol do nosa zawierający związek wyekstraktowany z ostrej papryczki chili może przynieść ulgę osobom cierpiącym na zapalenie zatok – wynika z badań opublikowanych w „Annals of Allergy, Asthma & Immunology”. 

Alergolog z amerykańskiego Uniwersytetu Cincinnati, dr Jonathan Bernstein badał skuteczność aerozolu zawierającego kapsaicynę (organiczny związek chemiczny nadający papryczkom chili ich piekący smak) w grupie 44 osób cierpiących na niealergiczny nieżyt nosa (zapalenie błony śluzowej, któremu towarzyszy niedrożność i ból zatok). Grupa kontrolna przez dwa tygodnie stosowała placebo.
Aerozol okazał się skuteczny i nie powodował skutków ubocznych. Osoby stosujące go twierdziły, że już po minucie od aplikacji zaczynały odczuwać ulgę.
„Uważamy to za istotną obserwację, gdyż istnieje bardzo mało skutecznych sposobów leczenia niealergicznego nieżytu nosa” – zauważa dr Bernstein.
Kapsaicyna jest składnikiem niektórych leków, głównie maści łagodzących ból mięśni i stawów. Badania wskazują także na jej skuteczność w hamowaniu rozwoju niektórych rodzajów nowotworów.

PAP – Nauka w Polsce
koc/ tot/bszŹródło: Papryczka chili na problemy z zatokami


Podobne wiadomosci:

  • Przyprawy przyspieszają przemianę materii i wzmacniają odporność
  • IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Współczesne problemy prawa rolnego i żywnościowego”
  • BIESZCZADZKIE NIEDŹWIEDZIE MAJĄ PROBLEMY Z ZAŚNIĘCIEM
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie w lublinie skanowanie lublin tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy skanowanie dokumentacji lublin projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format