O zagładzie nie mówimy. Ale musimy bronić pszczół

 Protest prowokacją importerów?

- Wszelkie doniesienia z terenu nie potwierdzają tych alarmistycznych informacji, jakoby był olbrzymi spadek pszczół po zimowli w Polsce – mówił Pilichowski, powołując się na wnioski płynące z niedawnej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach.

- Jestem ciekaw, czy pszczelarze są świadomi, kto inspirował taki protest. Sięgnę do danych. W ubiegłym roku w Polsce pozyskano 23 tys. ton miodu. Roczne zużycie, w sensie społecznym, jest w granicach 11-13 tys. ton. W magazynach mamy więc zapas – tłumaczył. – Tymczasem największy importer miodu ściąga około 11 tys. ton. My jako pszczelarze możemy przez trzy lata spokojnie wchodzić na rynek, w tym czasie produkt nie traci na wartości. Ale jeśli ktoś inwestuje w kupno cudzego, to chciałby pieniądze pomnażać – mówił.

- Nie byłem na proteście, więc nie wiem, kto z tych importerów jest obecny. Jednak ośrodkiem koordynującym było Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych, a tam jest wielu importerów – zauważył pszczelarz.

- Sprawa importerów jest przez pewne środowiska wyolbrzymiana – odciął się Kasztelewicz, prezes tego Stowarzyszenia. – Prowadzę firmę, w której sprowadzamy ok. 1,5 tys. ton miodu na rynek, ale w tej samej chwili kilka transportów miodu polskiego sprzedajemy do Niemiec, do Austrii – tłumaczył. – Skoro mamy eksport, to znaczy, że pszczelarstwo ma się nieźle. Tymczasem do mediów idzie przekaz, że mamy kryzys, że zaraz będzie zagłada pszczół – zwrócił uwagę prowadzący program „Nisza” Jakub Janiszewski.

- O zagładzie nie mówimy – wycofał się Kasztelewicz. – Zajmuję się pszczołami 40 lat. Dwie dekady temu pszczoły same się rozwijały. W tej chwili je dokarmiamy, są odżywki, a one mają 60-70 proc. tej kondycji sprzed lat – tłumaczył. – Chcemy bronić pszczół. Bez pszczół nie ma życia. Jeśli znikną, ludzkości pozostaną cztery lata istnienia – uważa pszczelarz… Czytaj więcej…Źródło: O zagładzie nie mówimy. Ale musimy bronić pszczół


Podobne wiadomosci:

  • Masowe wymieranie pszczół. W Polsce co sekundę ginie 105 pszczół
  • Według UE musimy jak najlepiej skorzystać z możliwości tworzenia „zielonych” miejsc pracy
  • Jak skutecznie zadbać o uprawę rzepaku przed zimą?
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie w lublinie skanowanie lublin serwis ekspresów serwis KRUPS Lublin w Lublinie kserokopiarki projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format