Nosema atakuje pszczoły

Na początku lutego w Pszczelej Woli pod Lublinem odbyła się III Lubelska Konferencja Pszczelarska. Jednym z wiodących tematów spotkania były przyczyny masowego wymierania pszczelich rodzin.

 – Wielu pszczelarzy może być zaskoczonych, kiedy po otwarciu ula okaże się, że są w nim martwe rodziny, albo ule są puste – mówi Grzegorz Kłos z LODR, Pasieka Zarodowa w Końskowoli.

LODR Końskowola

Zdaniem Kłosa przyczyn masowego ginięcia pszczół jest kilka. – Podtruwanie lub trucie owadów, warroza i złe przygotowanie do zimy – wylicza.

Do warrozy, choroby która bardzo szybko dziesiątkuje pasiekę, dołączyło nowe niebezpieczeństwo. To Nosema ceranae – jednokomórkowy pasożyt układu pokarmowego pszczół. Może wywołać nosemozę, chorobę zakaźną pszczół.

– Nosema atakuje układ trawienny pszczoły, umiejscawia się przez zimę w jej jelicie – wyjaśnia Przemysław Kowalski z LODR. – Nosemoza była znana w Polsce. Ale teraz pszczołom zagraża jej odmiana, która przyszła ze Wschodu.

Na nosemozę nie ma lekarstwa. Do niedawna był stosowany antybiotyk, ale dziś zabraniają tego przepisy unijne.

– Jedynym wyjściem jest profilaktyka, przede wszystkim higiena – mówi Kowalski. – Pszczoły powinny zimować zawsze na nowych ramkach. Należy też uważać na wiosenne poidła. Każda rodzina powinien mieć własne i nie wolno ich wymieniać między ulami.
Nie mniej ważne było odpowiednie przygotowanie pszczół do zimy.

– Najpierw pogoda zaskoczyła nas wysokimi temperaturami, teraz dużymi mrozami – mówi Grzegorz Kłos. – Niektórzy nie wzięli pod uwagę tego, że jesień była bardzo ciepła i pszczoły jeszcze wylatywały. Zapas pożywienia przeznaczały na karmienie czerwu, zamiast na przetrwanie zimy.

Źródło: dziennik wschodniŹródło: Nosema atakuje pszczoły


Podobne wiadomosci:

  • Pszczoły chorują, będzie mniej miodu
  • Zgnilec atakuje pszczoły w Lublinie. To już epidemia
  • Czym karmić pszczoły?
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie w lublinie skanowanie lublin projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format naprawa ekspresów serwis ekspresów do kawy lublin serwis ekspresów serwis ekspresów Lublin w Lublinie