Na Wigilijnym stole – dary lasu, wody i ziemi.

Każda z potraw znajdujących się na wigilijnym stole ma symboliczne znaczenie.
Na wigilijnym stole powinny znaleźć się dary lasu, wody i ziemi. Każda z dwunastu potraw ma znaczenie symboliczne. Z lasu pochodzą grzyby, miód i orzechy. Z pola zboża, kasza , owoce i warzywa, a z wody ryby. Z tych produktów przyrządza wigilijne potrawy.
Chociaż w różnych regionach Polski mogą być inne, przygotowywane są z produktów, które mają symboliczne znaczenie i powinny znaleźć się na wigilijnym stole.

Chleb: symbolizuje dobrobyt i początek nowego życia.
Ryba: przypisuje się im przede wszystkim znaczenie religijne. Już bowiem Egipcjanie i Babilończycy uważali je za istoty święte.
Znak ryby przypomina o chrzcie, zmartwychwstaniu i nieśmiertelności. Symbolizuje on wolność i harmonię. Jej grecka nazwa oznacza skrót „Jezus Chrystus Syn Boga Zbawiciela. Potrawy z ryb dają zdrowie i dostatek, a karp miał pomóc uzyskać długowieczność.
Kapusta: według wierzeń chroni od złego i przyciąga dostatek. Przypisywana jest jej życiodajna siła dzięki której przyroda budzi się na wiosnę. Kapusta z grochem lub z grzybami miała przyciągać zdrowie i wzmacniać płodność.
Miód: symbolizuje kobiecą słodycz, ale także Chrystusa i słodycz służenia mu.
Grzyby: w starożytnym Rzymie i Egipcie uznawane były za pokarm bogów. Według wierzeń ludowych mają ułatwiać kontakty ze światem zmarłych.
Z makiem przygotowuje się m.in. makówki, makowce, kutię. Symbolizuje on płodność i dostatek, a także ciszę ,zmartwychwstanie i pociechę.
Orzechy: symbolizują mądrość , pieniądze i płodność. Wzmacniają zdolności intelektualne, spożyte w Wigilie miały również przez cały rok chronić przed bólem zębów, także przynieść domowi przychylność.
Barszcz: wierzono, że buraki zapewniają długowieczność, a także urodę.

Źródło: Na Wigilijnym stole – dary lasu, wody i ziemi.


Podobne wiadomosci:

  • Światowy Dzień Wody – Rzeka Biała
  • WODA I ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ – ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
  • Kobiety Lasu
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin drukowanie skanowanie lublin hempla 4 wydruki lublin centrum skanowanie lublin projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format