Na Lubelszczyźnie upadają pasieki. Giną pszczoły

Polskim pasiekom grozi wyginięcie. Przez stosowanie środków ochrony roślin, w wielu regionach pszczoły wymierają. Tak jest m.in, na Lubelszczyźnie, uchodzącej za centrum polskiego pszczelarstwa. Kilka pasiek już przestało istnieć.
Pszczoły giną na Lubelszczyźnie fot. Dariusz Małanowski

Stanisław Sulowski od blisko 30 lat ma pasiekę w Kraśniku. Tłumaczy, że takich problemów jak w tym sezonie pszczelarze nie mieli już dawno. Stosowanie środków ochrony roślin nowej generacji to tylko jeden problem dotykający pszczoły. Inny to niezwykle groźna choroba – warroza.

Pszczelarze niewiele mogą zrobić by uchronić pasieki, bo rolnicy stosujący pestycydy są w zasadzie bezkarni. Tylko nieliczni dostają odszkodowanie. Skutki już widać. Tylko na Lubelszczyźnie zniknęło wiele pasiek. Podobny los może spotkać inne.

W Niemczech, Francji, czy we Włoszech od dwóch lat nie można stosować pestydyców zabijających pszczoły. Tymczasem w Polsce, ich zastosowanie wciąż rośnie, po tym jak producenci obniżyli ceny.Źródło: Na Lubelszczyźnie upadają pasieki. Giną pszczoły


Podobne wiadomosci:

  • Australijska firma Prairie Downs zbuduje kopalnię na Lubelszczyźnie
  • 5000 ŁOSI NA LUBELSZCZYŹNIE
  • Czy słodkowodne małże giną jak pszczoły? Pierwszy raport dla Europy
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie lublin plakaty lublin skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan zesłańców sybiru lublin