Miód będzie drogi bo giną pszczoły

Miód pszczeli jest bez wątpienia smaczny i zdrowy. Cena miodu w tej chwili jest wysoka, a będzie jeszcze wyższa. Wszystko to przez masowe wymieranie pszczół. Nasi pszczelarze wstępnie szacują straty po zimie. Zginęło 25 % rodzin pszczelich. 

Powodem pomoru, zdaniem pszczelarzy, są preparaty chemiczne stosowane przez wielkie przedsiębiorstwa rolne do ochrony roślin. Środki są tak silnie stężone, że mała fiolka wystarcza na tysiąc litrów wody.

Pszczoła, zbierająca nektar ze spryskanych takim preparatem kwiatów, po zetknięciu się z tą substancją czuje się jak pod wpływem narkotyku. Traci orientację w terenie i błądząc w słońcu ginie. 

W ten sposób padają setki tysięcy pszczół i zaczyna brakować miodu. A to oznacza jedno: podwyżki! Pszczelarze twierdzą, że na jesieni za kilogramowy słoik prawdziwego polskiego miodu zamiast 25 złotych będziemy musieli zapłacić nawet 45.

Waldemar Badeński, sekretarz związku pszczelarzy w Elblągu:
Pszczeli „zabójca” to środki ochrony roślin z grupy neonikotynoidów. Środek wnika w roślinę i przez długie tygodnie krąży razem z jej sokami. Pszczoła, zbierając nektar, zbiera go razem z tym środkiem, a chemia zaburza jej układ nerwowy. Owad traci orientację, nie potrafi wrócić do ula i ginie.  

Źródło:  finanse.wp.plŹródło: Miód będzie drogi bo giną pszczoły


Podobne wiadomosci:

  • Czy słodkowodne małże giną jak pszczoły? Pierwszy raport dla Europy
  • Dlaczego w Polsce masowo giną pszczoły?
  • Drastycznie giną pszczoły
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie w lublinie skanowanie lublin kopiarki skanowanie lublin skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan