Lipa na Głębcu (Ortendorfer Hohe, Glaubitzberg) / Lime on Głębiec (421 m)

Na samym szczycie wnoszącego się nad wsią Radoniów wzgórza zwanego Głębiec rośnie jedna z najgrubszych lip w regionie – przybliżona pierśnica zmierzona wczoraj metodą „obejmowania ręcznego” to ponad 7 metrów!

Jeżeli, jak się wydaje, jest to kilka (5-6) zrośniętych ze sobą pojedynczych osobników, to nie jest bardzo stara, ale jej piękno, rozłożystość, zdrowie, położenie i niezwykłość z nawiązką to rekompensują.

Jeszcze ciekawsze jest to, co przeczytamy w Słowniku geografii turystycznej Sudetów pod redakcją Marka Staffy (Wrocław 2003, t. 2 Pogórze Izerskie, A-Ł, s. 210):

„Spod Głębca otwierają się widoki na Pogórze Izerskie, interesujące ku północy z panoramą Lubomierza na pierwszym planie. Widok z Głębca był już opisywany w 1. połowie XIX wieku. Był to znany i polecany punkt widokowy, a charakterystycznym akcentem krajobrazowym był rosnący na szczycie okazały dąb„.

Za wskazanie nam tej pięknej lipy – niewymienianej w źródłach ani na mapach, nieobecnej w spisie pomników przyrody – dziękujemy Wojtkowi Kuznowiczowi (Galeria Naftalina, Proszówka), a także jego synowi Maćkowi Kuznowiczowi, dla którego, jak słyszymy, jest to miejsce magiczne…

Źródło: Lipa na Głębcu (Ortendorfer Hohe, Glaubitzberg) / Lime on Głębiec (421 m)


Podobne wiadomosci:

  • Lipa sądowa, ul. Piastowska, Szklarska Poręba Dolna / Judicial Lime in Szklarska Poręba
  • Lipa dla Lancelota / Lime for Lancelot
  • Lipa przy kościele w Niwnicach
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie lublin wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format kopiowanie wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin