Las urośnie??

Zapewne kochasz wypoczynek na łonie przyrody.

Tak bardzo, że zostawiasz trwały ślad po swym pobycie. W lasach i parkach miesiącami kołyszą się na gałęziach strzępy foliowych toreb, prażą w słońcu butelki, rdzewieją puszki. Może któraś z nich należała do ciebie? Ktoś to musi posprzątać.

- Lasy Państwowe wydają na sprzątanie w ciągu roku około 20 mln zł, a katowicka Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych blisko 1,5 mln zł – mówi Krzysztof Chojecki, rzecznik RDLP w Katowicach. Gdybyśmy nie śmiecili, za tę kwotę można by zasadzić drzewa na powierzchni 150 ha lub wybudować około 15 miejsc postojowych albo kilka parkingów śródleśnych. Niestety – pieniądze te idą na wywożenie śmieci. Kwota byłaby jeszcze wyższa, gdyby do akcji usuwania śmieci, co roku we wrześniu nie ruszało tysiące młodych ludzi, którym jeszcze nie stępiła się wrażliwość na piękno natury. Dziś przystąpią oni po raz siedemnasty do corocznej akcji „Sprzątania Świata” – czyli wymiatania brudu po wszystkich, którzy tej wrażliwości nie mają.

Akcję „Clean up the World” w 1989 roku wymyślił Ian Kiernan, który zorganizował sprzątanie plaż w Sydney. Do sprzątania przyłączyło się wówczas 40 tys. Australijczyków. Dziś w sprzątaniu świata uczestniczy 150 krajów.

Polska przystąpiła do tej akcji dość późno, bo w 1994 r., kiedy Mira Stanisławska-Meysztowicz założyła fundację Nasza Ziemia i rozpoczęła społeczną kampanię edukacyjną „Sprzątanie Świata”. W naszym regionie promuje ją od 1997 r. fundacja Zielonej Ligi.

- W piątek 10 września sprzątamy we wszystkich nadleśnictwach katowickiej dyrekcji. Tego dnia 10-15 osobowe grupy dzieci, wraz z nauczycielem i przewodnikiem-leśnikiem, wyruszą na wyznaczone wcześniej trasy sprzątania. Po drodze, leśnik opowie dzieciom o lesie i jego tajemnicach – zapowiada Anna Tarkowska z katowickiej Zielonej Ligi.

Motto tegorocznego sprzątania brzmi: „Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady”. Za tydzień gościem akcji w Koszęcinie będzie Mira Stanisławska-Meysztowicz i zespół „Śląsk”. Na pamiątkę zasadzą drzewa w parku pałacowym.

Źródło: Las urośnie??


Podobne wiadomosci:

  • Pszczelarski sierpień 2012
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie w lublinie skanowanie lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin skanowanie dokumentacji lublin