Królowa słońca ( Queen of the Sun ) Official Trailer

Królowa słońca

Queen of the Sun

Film dokumentalny, USA, 2010, 79 min
Reżyseria: Taggart Siegel

emisje w kuchnia.tv

  • 5 października, środa, godz. 23:00
  • 6 października, czwartek, godz. 14:20

W 1923 roku naukowiec i filozof Rudolf Steiner przewidział, że w ciągu 80 – 100 lat wyginą pszczoły. Jego przepowiednia wydaje się spełniać. Ule na całym świecie pustoszeją, pszczoły giną miliardami. Albert Einstein z kolei dodał, że bez pszczół gatunek ludzki będzie w stanie przetrwać zaledwie 4 lata. Film przedstawia tragiczne zjawisko, które przykuwa uwagę nie tylko pszczelarzy, ale także naukowców i filozofów na całym świecie.
Przyczyny Colony Collapse Disorder (CCD) – czyli zjawisko masowego ginięcia pszczół – nie są znane. Wszędzie jednak ma ono podobny przebieg. Pszczoły zostawiają swoje ule z dnia na dzień. Zostaje tylko kilka chorych osobników i królowa, która nie przestaje znosić jajeczek. Wiele instytucji prowadzi badania próbując ustalić przyczynę tego zjawiska, ale na razie ich praca nie przynosi oczekiwanego efektu. Pojawiła się m.in. teoria, że stosowane przez człowieka niektóre środki chemiczne przedostają się z gleby do kwiatów i uszkadzają system nerwowy owadów, które nie potrafią odnaleźć drogi do ula. Twórcy filmu rozmawiają o ginięciu pszczół z naukowcami, rolnikami i biodynamicznymi pszczelarzami na całym świecie. Dokument przedstawia mającą ponad 10 000 lat historię pszczelarstwa. Zwraca również uwagę na zachwianie równowagi w całym łańcuchu koegzystencji ludzi i pszczół, spowodowane rozwojem mechanizacji i przemysłu.

Zjawisko to objęło już praktycznie cały świat i zagraża rolnictwu. Spadek liczebności pszczół może doprowadzić do globalnej klęski głodu. W filmie wypowiadają się światowe autorytety, takie jak Michael Pollan – amerykański dziennikarz specjalizujący się w tematyce żywienia i produkcji żywności, pracujący w „The New York Times Magazine”, autor kilku bestsellerowych książek; Gunther Hauk – amerykański pszczelarz z ponad 30-letnim doświadczeniem i doktor Vandana Shiva – laureatka nagrody Nobla za alternatywne działania, ekolożka, autorka wielu książek. W kwietniu 2010 roku film został nagrodzony w kategorii „Najlepszy film dokumentalny” na festiwalu filmowym w Nashville.

 foto: filmweb.pl
         kuchnia.tvŹródło: Królowa słońca ( Queen of the Sun ) Official Trailer


Podobne wiadomosci:

  • Pieniądze na energię z wody i słońca
  • Energia odnawialna z kokosów i słońca
  • Dzień po nowiu / Day after New Moon, 3.02.2011
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie w lublinie skanowanie lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy kserokopiarki serwis ekspresów naprawa ekspresów Lublin w Lublinie