KRÓLEWSKIE SÓJKI I SZCZODRAKI.

Jeszcze na początku XX wieku obchody Bożego Narodzenia trwały do Trzech Króli, a ostatnim z tzw. świętych wieczorów był „szczodry wieczór” – wigilia Trzech Króli. Szczodry – czyli hojny, nazwany tak na pamiątkę bogactw, które Trzej Mędrcy złożyli w darze. Wszyscy członkowie rodziny zbierali się tego wieczoru przy stole na śpiewanie kolęd. W zależności od regionu zajadano się także gorącymi pierogami z serem, sójkami (na zdjęciu) lub szczodrakami.
Sójki były to pierogi z drożdżowego ciasta (takiego jak na bułki), z nadzieniem z marchwi, kapusty lub buraków – na Mazowszu także z… buraków cukrowych (!!!) i kaszy jaglanej, pieczone w piecu chlebowym.

Źródło: KRÓLEWSKIE SÓJKI I SZCZODRAKI.


Podobne wiadomosci:

  • Kraby królewskie maszerują na Antarktydę
  • "Synowie gór! idę do was – z ogrodów, gdzie natura, Oswojona, zadbana i wzajemnie dbająca, Żyje cierpliwie i zgodnie z pracowitymi ludźmi. Natomiast wy, królewskie, stojąc, jak lud Tytanów, W obłaskawionym świecie, słuchacie tylko siebie, Nieba, które was karmi, i Ziemi, co was zrodziła. Żaden z was nie pobierał nauki w ludzkiej szkole; Radosne i swobodne, o potężnych korzeniach, Pniecie się wspólnie wzwyż, chwytając ramionami, Jak orzeł zdobycz, przestrzeń, zwrócone ku obłokom Pogodną, rozłożystą, osłonecznioną koroną. Każdy z was jest odrębnym, jak gwiazdy na niebie, światem, I takoż jak bogowie, w wolnych żyjecie związkach. Gdybym tylko mógł znieść niewolę, to bym nigdy Nie pozazdrościł tym lasom i żył jak trzeba wśród ludzi. Gdyby do życia wśród ludzi nie ciągnęło mnie serce Owładnięte miłością, najchętniej wśród was bym zamieszkał!" (Friedrich Hölderlin, "Dęby", przeł. Antoni Libera)
  • KRÓL PUSZCZY WRÓCIŁ NA POLANĘ – ŻUBRY ONLINE
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin kopiowanie serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format