Kopernik od pszczół

Święto w Karłowicach

Nazywają go „Kopernikiem od pszczół”. To za sprawą ogłoszonej przez Jana Dzierżona teorii o rozmnażaniu się tych owadów. Dziś w Karłowicach, gdzie ten ksiądz i zapalony pszczelarz prowadził swoje badania, wielkie święto. Mija 200 lat od jego urodzin.

Na budynku, w którym mieszkał Jan Dzierżon, widnieje pamiątkowa tablica. Miejscem, które pamięta wybitnego mieszkańca wsi są też ruiny zamku. W kaplicy zamkowej ksiądz Dzierżon odprawiał msze i nabożeństwa.

Mimo wielu obowiązków kapłan znalazł też czas na pasję. A były nią pszczoły. Tym owadom poświęcił swoje życie. Udowodnił, że to od woli matki zależy, czy ma się urodzić pszczoła czy truteń.

Dlatego pamięć o proboszczu sprzed lat jest tu żywa. Choć zmienił się wygląd parafii i kapłan, który nią kieruje.

Dziś w 200. rocznicę urodzin księdza Jana Dzierżona parafianie zgromadzili się na mszy świętej. Przewodniczył jej arcybiskup Marian Gołębiewski – metropolita wrocławski.

Paweł Pyclik

Źródło: Kopernik od pszczół


Podobne wiadomosci:

  • Masowe wymieranie pszczół. W Polsce co sekundę ginie 105 pszczół
  • Johann Dzierzon
  • SymbioCity – szwedzkie miasta
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie lublin serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin serwis ekspresów serwis ekspresów do kawy w Lublinie projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format