Jarmark w kolorze miodu

Kolorowe, z mnóstwem stoisk, rękodziełem i z występami artystycznymi – takie są jarmarki. Ich historia w Polsce sięga XIII wieku, a opolski Jarmark Franciszkański odbywa się po raz jedenasty. W okolicach klasztoru i na Placu Wolności tradycyjnie w ostatni weekend września jest gwarno i wesoło.

Zdjęcie: Michał Latocha

Zdjęcie: Michał Latocha
Jarmark Franciszkański na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Opola. Ideą tegorocznego jarmarku jest ekologia, bo przecież życie zgodnie z naturą to główne przesłanie świętego Franciszka.

Naturalnych produktów na jarmarku nie brakuje. Sery, wędliny, a przede wszystkim miody, które podobno są lekarstwem na wszystko.

- To nie jest tak, że każdy miód ma jednakowe własności, np. miód gryczany jest polecany dla osób, które mają problemy z miażdżycą, układem krążenia, miód rzepakowy ma bardzo dużo glukozy, zalecany jest na stany przedzawałowe – mówi Tadeusz Kuś, bartnik.

Pośród wielości stoisk można spotkać artystów ludowych. Jak co roku chętni mogą zwiedzać kompleks kościelno – klasztorny wraz z kryptami. A jeśli ktoś będzie chciał wesprzeć remont klasztoru, to wystarczy kupić pyszne franciszkańskie krówki ciągutki, których w tym roku jest aż 500 kilogramów. Bochenków chleba jest również 500.

- Ten chleb jest rozdawany tutaj wszystkim przechodniom, kto chce składa ofiarę do skarbonki, kto nie posila swoje ciało – tłumaczy ojciec Hubert Zabłocki, gwardian klasztoru Franciszkanów w Opolu.

Jarmark będzie trwał jeszcze jutro, a patronat nad imprezą objął nasz oddział telewizji.

Anna Święcicka

Źródło: Jarmark w kolorze miodu


Podobne wiadomosci:

  • VI Jarmark Miodu i Wina w Żarach
  • Dzisiaj: Jarmark Wiejski Izerski, Przecznica
  • Jakubowy Jarmark w Szczecinie
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin drukowanie wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin