JAK USUNĄĆ KLESZCZA?

Wielu z nas uwielbia zbierać grzyby. W lasach panoszą się kleszcze, które przenoszą nieuleczalną chorobę – boreliozę. Borelioza to wielonarządowa choroba zakaźna, wywoływana przez bakterie należące do krętków. Przenoszona jest przez kleszcze. Szacuje się, że co trzeci owad w śląskich lasach przenosi chorobę. Po ukąszeniu trzeba szybko usunąć kleszcza. Należy go ująć mocno pincetą, jak najbardziej z przodu i wyciągnąć prosto, bez kręcenia. Nie wolno go zgniatać. Po wyjęciu odkazić ranę np. spirytusem, nie natłuszczać. Można poprosić o pomoc lekarza.

Objawów rozwijającej się choroby jest mnóstwo. Występuje m.in. gorączka, drętwienie kończyn, dolegliwości stawowe. Nieleczona może prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, porażenia nerwów. Nie ma szczepionki przeciwko boreliozie. Można się zaszczepić tylko przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. W WSSE w Katowicach wykonuje się badania metodą biologii molekularnej, która pozwala wykryć infekcję po kilkunastu godzinach od zakażenia.

Źródło: JAK USUNĄĆ KLESZCZA?


Podobne wiadomosci:

  • JAK USUNĄĆ KLESZCZA?
  • Strażacy musieli usunąć rój pszczół na Starówce
  • LEŚNY DZIEŃ DZIECKA
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin drukowanie wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy