Jak rozpoznać nadwagę ?

Źródło: www.sxc.hu


Otyłość to stan patologicznego zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej. W wyniku tego dochodzi do upośledzenia czynności organizmu człowieka oraz zwiększa się ryzyko chorobowości i tym samym również śmiertelności.

To już tak naprawdę kolejny z rzędu artykuł o otyłości. Piszę go ponieważ chciałabym zwrócić Twoją uwagę na to, jak poważny jest to problem oraz jak negatywnie może on odbić się na Twoim zdrowiu. Z nadwagą i otyłością boryka się coraz większa grupa osób. Aby dokładniej oznaczyć zawartość tłuszczu w organizmie stosuje się metody bioimpedancji elektrycznej, podwójnej absorpcjometrii DXA, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Są to typowe techniki pozwalające na diagnozę otyłości. Najczęściej jednak stosuje się proste metody antropometryczne. Oblicza się zatem wskaźnik masy ciała (BMI – body mass index), który w sposób pośredni ocenia zawartość całkowitej tkanki tłuszczowej w ustroju. Innym sposobem diagnozy otyłości jest wskaźnik WHR (waist/hip ratio) oceniający rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. W ocenie rozwoju tego schorzenia wykonuje się również pomiar obwodu danej osoby w talii, na podstawie którego można dokonać rozpoznania tak zwanej otyłości brzusznej. Opisane wyżej techniki są stosunkowo proste do przeprowadzenia oraz mało kosztowne. W większości – posiadając potrzebne dane wyjściowe dotyczące norm – jesteśmy w stanie ustalić samodzielnie otyłość oraz konieczność przejścia na dietę odchudzającą.

Źródło: Jak rozpoznać nadwagę ?


Podobne wiadomosci:

  • Co piąty polski uczeń ma nadwagę
  • Jak rozpoznać nadwagę ? – część druga
  • Czy wiesz co jesz?
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie w lublinie skanowanie lublin wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format wydruki z internetu lublin serwis ekspresów serwis ekspresów do kawy w Lublinie