Ile warta jest pszczoła?

Dzikie kwiaty są pokarmem dla pszczół, a miedze i nieużytki bezpiecznym miejscem zamieszkania. Wartości pszczół (tych hodowlanych, jak i tych dzikich) nikt już nie neguje, bo to właśnie dzięki pszczołom i innym owadom zapylającym rośliny uprawne mamy zboża, owoce i warzywa. Wniosek – kilkadziesiąt metrów kwadratowych ugoru porośniętego chwastami jest być może więcej warte niż kilkuhektarowe pole truskawek, bo od tego skrawka dzikiej przyrody zależy czy na tym polu w następnych latach truskawki obrodzą.

Ale istnieje alternatywne rozwiązanie. Można kupić hodowlane owady, które zapylą małe owocowe krzaczki równie dobrze jak dzikie i wtedy nie trzeba pozostawiać specjalnie dla nich nieużytków i można wykorzystać całą posiadaną ziemię. Każdy rolnik wie, że bardziej się opłaca zaorać i obsiać ziemię, niż pozwolić jej leżeć odłogiem. A wyrzeczenie nie jest małe, bo nie wystarczy jedna miedza na sto hektarów pola. Żeby pszczoły mogły zapylać rośliny, muszą być w stanie dolecieć do nich ze swoich siedlisk.
Teraz należy obliczyć, która strategia jest bardziej opłacalna.
Najczęściej kupowane owady zapylające uprawy to trzmiele. Przede wszystkim potrzebują ich właściciele szklarni, do których dzikie pszczoły się nie dostaną. Przenośny ul z trzmielami, zdolnymi zapylić pomidory w szklarni o powierzchni do 2 tys. metrów kwadratowych kosztuje nieco ponad 200 zł. Jeśli jednak chce się zapylić wielohektarowe pole, wydatek jest o wiele większy. Jeden ul, opisany przez importera: „3 kolonie (każda z królową) trzmieli typu +E+ wraz z pożywką płynną na cały okres funkcjonowania ula TRIPOL oraz pyłkiem na czas transportu”, to wydatek rzędu 450 zł. Te trzy kolonie zapylą pół hektara truskawek.
Jeden kg truskawek sprzedaje się po 2,50 zł za kilogram. 10 ton można zebrać z jednego ha (daje to przychód 25 tys. zł). Wcześniej trzeba wydać po 40 gr za sadzonkę; przy czym potrzeba 45 tys. sadzonek na 1 ha plantacji (cena sadzonek wynosi więc 18 tys. zł)….

Czytaj całość…Źródło: Ile warta jest pszczoła?


Podobne wiadomosci:

  • Ile warta jest brytyjska pszczoła?
  • Kalendarz fenologiczny
  • Pracownia pasieczna
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin drukowanie skanowanie dokumentacji lublin wydruki lublin centrum tanie wydruki lublin wielkoformatowe format tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy