Czy kawa i herbata są niezdrowe?

Źródło: www.sxc.hu
Kawa i herbata to jedne z najczęściej pitych napojów na całym świecie. Każdego dnia pije je setki osób. Robimy to z wielu powodów – ponieważ dodają nam one energii, z uwagi na ich smak czy też przyjemność wspólnego raczenia się nimi. W związku z tym warto wiedzieć jaki wpływ wykazują one na nasze zdrowie.
 Jeśli chodzi o kawę to sięgamy po nią najczęściej rano. Jest to napój, który ma za zadanie obudzić nas i dodać nam sił do wykonywania codziennych obowiązków. Dzięki niej czujemy się mniej zmęczeni i mamy więcej energii. To bardzo ważne ponieważ każdego dnia wymaga się od nas maksymalnego skupienia oraz pełnego zaangażowania. Pobudzenie, które towarzyszy nam po wypiciu kawy spowodowane jest działaniem adrenaliny- hormonu produkowanego przez nadnercza (narząd ten produkuje nie tylko adrenalinę ale też kortyzol). To, że czujemy się senni bardzo często jest spowodowane spadkiem cukru we krwi. Oba wspomniane wcześniej hormony odpowiedzialne są natomiast za regulowanie poziomu glukozy we krwi.   Istotne jest również to, że napoje takie jak kawa czy herbata zawierają składniki pobudzające, które dodatkowo działają stymulująco na emisję adrenaliny. W zwykłych warunkach hormon ten wydzielany jest jedynie w sytuacjach ekstremalnych. Nie pojawia się naturalnie w innych warunkach. Po wypiciu kawy poziom cukru gwałtownie wrasta. Co prawda nie byłoby w tym nic złego ani tym bardziej niebezpiecznego, gdyby nie to, że wielu z nas wypija nie jedną ale kilka czy nawet kilkanaście filiżanek kawy lub herbaty dziennie.

Źródło: Czy kawa i herbata są niezdrowe?


Podobne wiadomosci:

  • Czy kawa i herbata są niezdrowe? – część druga
  • Zdrowe odżywianie = ograniczenie kawy i herbaty?
  • Kawa wcale nie szkodzi? „Nie ma ryzyka”
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie lublin skanowanie lublin serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin drukowanie z internetu