Cieplice: Park Zdrojowy (1809)„Pałac hrabiów von Schaffgotschów wzniesiony w latach 1784-88 wg projektu opolskiego architekta J. G. Rudolfa. Jest to barokowo-klasycystyczne założenie o dł. 81 m, 2-traktowe, 3-kondygnacyjne, 21-osiowe od frontu z dwoma 3-osiowymi portykami i 26-osiowe od tyłu, z dwoma wydajnymi 5-osiowymi ryzalitami, kryty dachami 4-spadowymi z lukarnami. Portyki akcentują pilastry w wielkim porządku, z półkoliście zakończonymi tympanonami, zawierającymi kamienne kartusze herbowe. Okna prostokątne, z wyjątkiem owalnych w górnej kondygnacji portyków, w opaskach i pod prostymi gzymsami. Portale półkoliście zamknięte”.
[]Słownik geografii turystycznej Sudetow, red. M. Staffa, t. 4 Kotlina Jeleniogórska, s. 118]
„Wewnątrz dobrze zachowane elementy pierwotnego wystroju, ze sztukateriami J.P. Echtlera, J.M. Schmidta i A. Labadre, posadzkami J.B. Knolla i empirowymi piecami J.G. Kramera. Część malowideł wykonał A. Petz z Cieplic. W najlepiej zachowanych, reprezentacyjnych pomieszczeniach I piętra są też oryginalne obicia ścienne w złoconych bordiurach w Salonie Żółtym i Niebieskim (od ich kolorów). Najpiękniejsza jest 1.5-kondygnacyjna Wielka Sala z bogatymi sztukateriami empirowymi (J.P. Echtlera) i piękną posadzką. Wykańczanie i wyposażanie wnętrz trwało do 1809 roku. Wówczas też założono park, który z czasem połączył się z Parkiem Zdrojowym”.
[ibid.]  

Źródło: Cieplice: Park Zdrojowy (1809)


Podobne wiadomosci:

  • Cieplice: w Parku Norweskim
  • Cieplice (pre-1945: Warbmrunn), okolice ul. Jagiellońskiej (Ziethenstrasse, Der Sand, Alte Hirschberger Strasse)
  • Cieplice (Pre-1945 Warmbrunn), Former Cistersian Monastery, Built 1671-1684, Rebuilt around 1700
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie w lublinie skanowanie lublin serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin