Choroba pszczół

Pszczelarze biją na alarm! Nowa nieznana choroba niszczy pszczoły w Kotlinie Jeleniogórskiej. Według wstępnych szacunków mijającej zimy nie przetrwało od 15 do 25% pszczół. Pszczelarze nie wiedzą jak zapobiegać nieznanej chorobie.

Pszczelarze z okolic Jeleniej Góry są zaniepokojeni rozmiarem strat. Nie znają też przyczyn choroby. Pszczoły są prawidłowo nakarmione, a w okresie wczesnowiosennym, przy pierwszych przeglądach okazuje się, że w ulach jest pusto. Ani jednej pszczoły, pokarm, wszystko jest, nie ma czerwy, nie ma nic. Tak jakby w ogóle tam pszczół nie było – opowiada pszczelarz z Jeleniej Góry Czesław Turwanicki.

Przyczyn takiej sytuacji może być bardzo wiele. Na przykład słaba odporność pszczół na trudne warunki górskie, wprowadzenie upraw roślin genetycznie modyfikowanych czy środki chemiczne rozpylane na polach. A pszczoły to przecież najlepszy wskaźnik czystości środowiska.

Mimo problemów z utrzymaniem swoich pasiek, najwięcej miodu dostarczają pszczelarze z gminy Stara Kamienica. Tu po raz pierwszy odbędzie się w tym roku dolnośląska inauguracja sezonu pszczelarskiego.

W Sudetach Zachodnich jest około 28 tys. rodzin pszczelich. Aby zapylić wszystkie rośliny potrzeba jeszcze około 3 tys. Najpierw jednak trzeba zwalczyć tajemniczą chorobę.

Andrzej Szpak tvp wrocławŹródło: Choroba pszczół


Podobne wiadomosci:

  • Depresja nie jest stanem, który mija, ale poważną chorobą, którą trzeba leczyć
  • Genetyczna broń w walce z chorobą pszczół
  • Choroba i opryski upraw masowo zabijają pszczoły
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie w lublinie skanowanie lublin plakaty lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format