Chińczycy są zainteresowani Polską ekologią
Chińczycy są zainteresowani technologiami ochrony środowiska oferowanymi przez polskie firmy – powiedziała prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak. Jej zdaniem polsko-chińska współpraca w tej dziedzinie będzie się zacieśniać
Prezes PARP podsumowała zakończoną 31 października Światową Wystawę EXPO 2010 w Szanghaju. Od otwarcia wystawy 1 maja tego roku PARP zorganizowała 7 misji gospodarczych – do Chin pojechali przedstawiciele firm z branży ochrony środowiska, parków technologicznych, morskiej, teleinformatycznej, bankowej, a także przedstawiciele rzemiosła i ratownictwa górniczego.
- Bardzo obiecująco wygląda współpraca firm z branży ochrony środowiska. Chińczycy zaczęli przywiązywać wagę do ekologii i ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Technologie oferowane przez polskie firmy są innowacyjne i bardzo dobrej jakości, a przy tym relatywnie tanie, więc wzbudziły bardzo duże zainteresowanie przedstawicieli chińskich firm – powiedziała prezes.
Dodała, że polskie i chińskie przedsiębiorstwa kontynuują zapoczątkowane podczas misji gospodarczej rozmowy. – Mam nadzieję, że niedługo zobaczymy ich efekty. Zachęcamy, by firmy z branży ochrony środowiska lokowały się w inkubatorze przedsiębiorczości Shanghai Technology Innovation Center, z którym umowę o współpracy podpisało Stowarzyszeniem Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych. Porozumienie to również efekt misji gospodarczej zorganizowanej podczas EXPO. Chińska strona zapewnia, że będzie wspierać polskie firmy: zapewnią biura, logistykę, magazyny itp. – powiedziała Lublińska-Kasprzak.
- Do Chin pojechali liderzy konkursu GreenEvo zorganizowanego przez Ministerstwo Środowiska, przedstawiciele takich firm jak Promar, Wofil, Biogradex, PP-Eko, Neon, Energoinstal, Lediko, Ecotech, Asket. Zaprezentowali innowacyjną ofertę skrojoną do potrzeb miejscowego rynku: rozwiązania wspierające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, technologie przetwarzania odpadów niebezpiecznych, technologie oczyszczania ścieków i uzdatniania wody, technologie dla koksownictwa i technologie energooszczędne – powiedziała.
Prezes PARP wysoko oceniła efekty misji bankowej. W spotkaniach ze stroną polską wzięło udział ok. 60 finansistów chińskich z 27 instytucji finansowych, np. Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank, Development Bank of China, Export-Import Bank of China czy Bank of East Asia. – PKO BP wystąpiło z propozycją podpisania listu intencyjnego w sprawie współpracy z ICBC. Ma ona polegać na finansowaniu przyszłych inwestycji: chińskich w Polsce i polskich w Chinach – wyjaśniła.
- Duże wrażenie zrobił też na przedstawicielach chińskich instytucji finansowych Bank Ochrony Środowiska – powiedziała prezes. – Na jednym ze spotkań przedstawiciel Związku Banków Chińskich powiedział, że zarekomenduje utworzenie podobnego banku w Chinach, bo u nich takiej instytucji – która finansuje inwestycje środowiskowe – nie ma. A po prezentacji banku przez Mariusza Klimczaka, prezesa BOŚ, w siedzibie ICBC, nasz gospodarz – Henry Shu z szanghajskiego centrum ICBC – wyraził wolę współpracy z BOŚ w zakresie inwestowania w technologie energii odnawialnej – dodała.
Lublińska-Kasprzak odniosła się także do rezultatów misji branży morskiej. Wyjaśniła, że port Ningbo, drugi co do wielkości przeładunków port w Chinach, szuka partnera w Europie Środkowo-Wschodniej i bierze pod uwagę port w Gdańsku. Chińska spółka chce stworzyć silną grupę, do której wejdzie port Ningbo, port w Europie Środkowo-Wschodniej oraz linia oceaniczna. Pieniądze na inwestycje port chce pozyskać z debiutu na giełdzie w Szanghaju lub Hongkongu.