1011 urodziny Dębu Bartek

Rusza zbiórka pieniędzy na ratowanie Dębu Bartek

Zbiórkę pieniędzy na budowę konstrukcji zabezpieczającej przed przewróceniem Dąb Bartek organizuje fundacja Odzyskaj Środowisko. Inauguracja akcji odbędzie się w sobotę w Zagnańsku (Świętokrzyskie) podczas imprezy urodzinowej najsłynniejszego polskiego pomnika przyrody.

Dąb Bartek (fot. iwmali.bloog.pl)

Kielecka Fundacja Odzyskaj Środowisko zajmuje się promowaniem ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Jak poinformowała we wtorek PAP prezes fundacji, Marta Szczecińska, w zależności od wielkości zebranej kwoty, pieniądze zostaną przeznaczone na wykonanie dokumentacji inwestycji, a także na dalsze działania związane z realizacją projektu.
Zbiórka zostanie zainicjowana podczas obchodów 1011. urodzin Bratka. Pieniądze będą zbierano do puszek w urzędach i placówkach oświatowych przez dwa miesiące. Datki będzie można także wpłacać na specjalnie wydzielone konto.
Koncepcję zabezpieczenia drzewa, opracowaną przez przewodniczącego Europejskiej Rady ds. Drzew, prof. Marka Siewniaka, zaprezentowano wiosną. Projekt, pod kierunkiem profesora, przygotowali naukowcy z Politechniki Łódzkiej.
Pomysł zakłada podwieszenie dębu na stalowym łuku, co ma zabezpieczyć drzewo przez przewróceniem się i złamaniem. Do łuku umiejscowionego nad koroną drzewa będzie można – za pomocą wsporników – podwiesić jego konary. Łuk będzie podparty zakotwiczonymi w gruncie odciągami linowymi.
Ministerstwo Środowiska obiecało przeznaczyć na inwestycję 2 mln zł. Gmina Zagnańsk sama musi sfinansować m.in. dokumentację inwestycji.
Piknik organizowany dla uczenia urodzin Bartka rozpocznie się w południe na parkingu w pobliżu drzewa. Hasło organizowanej po raz jedenasty imprezy brzmi: „Co zrobisz dla Bartka?”. Organizatorzy chcą, aby spotkanie pomogło zintegrować różne środowiska i mieszkańców województwa świętokrzyskiego na rzecz ratowania wiekowego pomnika przyrody.
Podczas pikniku zaplanowano m.in. występy zespołów młodzieżowych, kabaretów, koncert gitarzysty Piotra Resteckiego oraz multiinstrumentalisty Włodka Kiniorskiego.
Organizatorami imprezy są: Fundacja „Szanujmy Bartka”, Nadleśnictwo Zagnańsk, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Zagnańsku, Technikum Leśne w Zagnańsku oraz szkoły podstawowe w Zagnańsku i Belnie.
Według tradycji, Dąb Bartek ma ponad tysiąc lat. Naukowcy twierdzą jednak, że nie jest ani najstarszym, ani największym drzewem w Polsce. Według najnowszych badań jego wiek szacuje się na 645-670 lat. Rzeczywiste określenie wieku Bartka nie jest możliwe z powodu spróchnienia pnia drzewa.
Bartek jest pomnikiem przyrody od 1952 r. Wysokie na 30 metrów drzewo posiada osiem konarów. Według legend, w cieniu dębu mieli odpoczywać królowie, m.in. Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło i Stanisław August Poniatowski. Jan III Sobieski miał ukryć w drzewie skarby.

PAP – Nauka w Polsce

www.ratujmybartka.plŹródło: 1011 urodziny Dębu Bartek


Podobne wiadomosci:

  • Plan zabezpieczenia dębu Bartek przed przewróceniem
  • DĄB BARTEK BĘDZIE „NIEŚMIERTELNY”?
  • DĄB BARTEK JUŻ WKRÓTCE ONLINE
  • Skomentuj:

    You must be logged in to post a comment.

    skanowanie Lublin skanowanie lublin wydruki lublin centrum format lublin wielkoformatowe format serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy